به دنبال چه مطلبی هستید؟
نویسنده : محتوا گذار استادیاب
نوع فایل : PDF
سایز فایل :

كلاس درس را چگونه اداره كنيم (فوت و فن کلاسداری)

فوت و فن کلاسداری برای معلمان و دبیران و نحوه اداره کلاس درس

به واقع تدریس و کلاسداری و در نگاه دقیق تر معلمی یک هنر است و اینکه چطور بتوانیم کلاس را اداره کنیم تا انتقال مفاهیم درسی به بهترین شکل ممکن صورت گیرد خود شاید اصلی ترین اصول در رساندن یک مدرس به هدفش که همان ارتقاء دانش در دانش آموزان می باشد خواهد بود.

اول از همه احترام به خودمان را فراموش نکنیم

  • به موقع سر کلاس حاضر شده تا در ذهن ها به عنوان فردی بانظم و مرتب حک شوید.دبیر یا معلمی که نظم ندارد در واقع میگوید که کلاس من مانند بازار روزی است که هر گونه می خواهید می توانید در آن جولان دهید.
  • وضعیت ظاهری مناسب داشته باشید.البته در مقاله وضعیت ظاهری یک مدرس خوب چگونه باید باشد کامل و جامع به این موضوع پرداختیم اما ذکر این نکته را لازم میدانیم معلم مرتب و خوش ظاهر بسیار با برش تر و قاطعیت کلامش بسیار اثر بخش تر از یک معلم شلخته و نامرتب است.
  • با بچه ها با احترام صحبت نمائید و هیچ گاه به جزء در موارد ضروری با آنها تندی نکنید.فردی که دم به دقیقه داد و فریاد می کند قطع به یقین بدانید که این رفتارش جنبه روزمرگی پبدا کرده و اثربخشی خود را از دست می دهد و قبل از هر چیز خود معلم یا دبیر یا هنجره اش دچار مشکل می شود و یا اعصابش خراب خواهد شد.
  • لبخند فراموش نگردد.در روانشناسی همواره بر تاثیر لبخند بر دیگران به کرات سخن به میان آمده و اینجا این نکته کافی است که مهربانی همیشه گیرا و ماندگار می باشد و کلاسداری و فوت و فن آن نیز از این مسئله مستثنی نخواهد بود.

تشویق و تنبیه به موقع و به اندازه باشد

  • معلم و یا دبیری و استادی که سر کلاس به خاطر صحبت با بغل دستی اش شاگرد را کتک میزند و یا فحاشی میکند در واقع ابزار دست خود را بی اثر و نابود می سازد.بعضی وقت ها میتوان با یک پرسش حواس شاگردی را به کلاس بازگرداند.
  • معلم یا مدرسی که تشویق و تنبیه اش به اندازه نباشد نیز کارایی ابزارهای مهمی را از خود سلب می نماید.برای مثال تشویق پاسخ گویی به یک سوال یک کلمه احسنت است نه خرید جایزه و یا تنبیه پاسخ ندادن به یک پرسش ذکر واژه "ناامیدم کردی یا از تو انتظار نداشتم است" نه بیرون کردن از کلاس.

معلم ابزار هایی دارد که اگر به موقع و در جای درست از آنها استفاده نماید همواره کارایی خود را حفظ نموده و می تواند به وسیله آنها کلاس خود را به نحو احسنت کنترل نماید اما اگر طریقه به کار گیری از آنها را نداند همانها بلای جانش می شوند و ان زمان است که هر چه هم بار فنی یه مدرس بالا باشد دیگر فایده ای نخواهد داشت الیته موارد فوق بیشتر در کلاس هایی با شاگرد بالا که معمولا در مدارس و اموزشگاه ها شاهد آن هستیم روی سخن ما هستند و در تدریس خصوصی یا نیمه خصوصی خیلی به کار نمی آیند چرا که شاگرد آمده تا تنها و تنها چیزی فرا بگیرد و خبری از موانع یادگیری محیطی و شیطنت همشاگردان نیست.

این مقاله با عنوان فوت و فن کلاسداری که به بحث کلاسداری و روش های آن پرداخت کاری بود از پایگاه علمی و آموزشی استادیاب و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع مورد تایید و رضایت ما نخواهد بود.